Adaugat in CRONICI - in data de 25th October 2006

25.10.2006: Steaua-Forex = 3-0 [Cupa Romaniei]

Primul meci din actuala editie a Cupei Romaniei ne-a scos in fata o divizonara B, Forex Brasov. Steaua s-a impus cu 3-0 dar scorul de la pauza si amintirile nefericte din anii trecuti ne-au facut sa avem destule emotii pana la marcarea primului gol. Pe stadion au fost in jur de 10 000 de persoane, majoritatea la Peluza Nord si Tribuna a 2-a. La Sud au fost prezente in mare parte doar grupurile organizate, foarte putini suporteri ai Stelei insotindu-ne la acest meci in peluza. Grupul Ultras a fost prezent in numar mare asa cum o face mereu indiferent de competitie sau de miza jocului. Vizual, intreaga peluza a fost intr-o zi mare, sectoarele noastre fiind “colorate” pe parcursul celor 90 de minute de foarte multe steaguri de 2 bete si de fluturat cu insemnele Stelei si ale grupurilor sudiste. Steagurile au fost “intoarse” pe gard asa cum au fost la fiecare meci de la derby. Deasupra lor a fost afisat tot meciul mesajul “20-09-’06/Nimic nu se iarta/ Nimic nu se uita”, mesaj prin care cerem meci de meci pedepsirea vinovatilor pentru abuzurile uriase din 20 septembrie. Cativa baieti din peluza au afisat mesajul: “Depuneti mai multe eforturi/Luptati pe toate cele 3 fronturi”. Din punct de vedere vocal s-a cantat foarte bine in prima repriza si un pic mai slab in a 2-a. Lipsa aproape totala a fortelor de ordine din jurul nostru a facut ca acest meci sa ne aduca aminte de vremurile in care, desi erau prezenti, jandarmii pareau mai degraba o piesa de decor decat un organ salbatic de represiune. Din pacate, in deplasari va trebui sa ne intalnim din nou cu “albastrii”.